Put your alternate content here

  Audiobook. Agatha Christie
 
  Koszyk: 0 sztuk
  0
Wysyłka gratis przy zamówieniu powyżej 15. artykułów

 

Pozycje
Dla znajomego
Powiedz o tym produkcie komuś, kogo znasz.
Top » Katalog » GIMNAZJUM » SEM5
Wokół obrotów - przewodnik po geometrii elementarnej
 
Waldemar Pompe

ISBN: 978-7267-599-6
Ilość stron: 48
Rok wydania: 2014
Kod: SEM5

Ze wstępu do "Wokół obrotów - przewodnik po geometrii elementarnej"

Gdy rozpoczynałem pracę na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uni­wersytetu Warszawskiego, zaproponowano mi poprowadzenie wykładu z geometrii elemen­tarnej dla studentów matematyki. Stanąłem wówczas przed dylematem, jak taki wykład powinien wyglądać. Miałem świadomość tego, że suchy przegląd konfiguracji geometrycz­nych lub aksjomatyczne ujęcie podstaw geometrii mogłyby nie dać studentom dostatecznej wprawy w poruszaniu się po zaułkach geometrii elementarnej. Zależało mi na tym, aby wykład z jednej strony porządkował dotychczasową szkolną wiedzę studentów, a z drugiej dostarczał nowych narzędzi pomocnych w rozwiązywaniu geometrycznych problemów.
Uznałem zatem, że powinienem skupić się na przeglądzie geometrycznych metod, roz­poczynając od metody, która nie korzysta z żadnej głębokiej wiedzy, a mimo tego można ją zilustrować wieloma ciekawymi przykładami zastosowań. Po analizie swoich materiałów ze zdumieniem odkryłem, jak wiele ciekawych zależności geometrycznych można wypro­wadzić jedynie w oparciu o następujące dwie intuicyjne obserwacje:
Obserwacja 1.
Przesunięcie, obrót oraz symetria osiowa nie zmieniają kształtu ani wielkości żadnej figury, w szczególności nie zmieniają długości odcinka ani miary kąta.
Obserwacja 2.
W dowolnym trójkącie suma długości dwóch boków jest większa od długości boku trzeciego (jest to tzw. nierówność trójkąta).
Niniejsza broszura powstała na bazie moich notatek z dwóch pierwszych wykładów, które poświęciłem na omówienie ciekawych zastosowań obu powyższych obserwacji. Do­bierając materiał, zależało mi nie tylko na odpowiedniej liczbie ciekawych przykładów, ale także na tym, aby w usystematyzowany sposób wyprowadzić niektóre znane własności figur płaskich. O wielu z nich dowiedzieliśmy się już we wczesnym dzieciństwie, jednak wtedy nie byliśmy jeszcze przygotowani na to, aby zrozumieć ich dowody. Przykładem jest twierdzenie mówiące o tym, że wysokości w dowolnym trójkącie przecinają się w jed­nym punkcie. Wiemy od wczesnych lat szkolnych, że tak jest, ale już nie zawsze wiemy, dlaczego tak jest.10,00 zł
Data dodania produktu do sklepu: środa, 05 marzec 2014.
Recenzje


Klienci którzy zakupili ten produkt, kupili również:
4. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

4. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów


3. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

3. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów


2. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

2. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów


Kolorowe kwadraty

Kolorowe kwadraty


PAKIET Matematyka kółko

PAKIET Matematyka kółko


1. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

1. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistówwięcej informacji na ten temat | Akademia wampirów online | uslugidekoracyjne.pl | psychologlubin.pl | sciszto.pl noclegi w górach spanie nocowanie Piechowice noclegowo góry miejsca spania
edukacyjne programy interaktywne
przedszkola łódź górna
pisaniena6.pl - pisanie prac magisterskich poznań , pisanie prac magisterskich lublin
pisaniena6.pl - Pisanie prac wrocław , a nawet pisanie prac szczecin